تورنتو و ونکوور کانادا

 اگر شما درفکر مهاجرت به کانادا هستید یا در فکر تصمیم گیری برای اخذ اقامت دائم یا موقت برای زندگی در کانادا می باشید، ابتدا باید شهر محل زندگی را با توجه به اهداف اقامت خود انتخاب نمایید.

دراین قسمت به معرفی پرجمعیتترین شهرهای کانادا که به ترتیب عبارتند از، تورنتو و ونکوور میپردازیم:

تورنتو

 آنتاریو (Ontario) مشهورترین مقصد برای مهاجرت به کانادا، پرجمعیت ترین استان و محل سکونت بیش از دوازده میلیون شهروند کانادا به شمار میرود. همچنین این استان دومین استانی است که بیشترین مساحت خشکی را دارا است، و در مرکز کانادا واقع شده است. مرکز استان انتاریو شهر تورنتو (Toronto) یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری، اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و هنری در آمریکای شمالی می‌باشد. این شهر که در شمال غرب دریاچه انتاریو واقع شده‌است، یکی از چند فرهنگی‌ترین شهرهای جهان به‌شمار می‌آید. تورنتو به عنوان پایتخت اقتصادی کانادا و یکی از مراکز اقتصادی بزرگ جهان، شهری جهانی محسوب می‌شود.

مطابق با اعلام مجله فوربز، تورنتو یکی از ده شهر قدرتمند اقتصادی جهان و یکی از شهرهای به سرعت در حال رشد در میان کشورهای جی۷ است. همچنین پرایسواتر هاوس کوپرز نیز این شهر را دومین کلان‌ شهر قدرتمند جهان اعلام کرده‌ اند. علاوه بر این تورنتو توسط واحد اطلاعات اقتصادی و مرسر به عنوان یکی از شهرهای قابل سکونت جهان معرفی شده‌ است. بسیاری از ساکنان تورنتو در استان انتاریو، کانادایی‌ ایرانی هستند که عمدتاً در ویلو دیل و ریچموند هیل سکونت دارند.

به تورنتو لقب ” نیویورک سوئیس ” را داده اند . از آنجائیکه این شهر مرکز اقتصادی کشور محسوب میشود، نقاط مشترک زیادی با نیویورک دارد، این شهر محل حضور دفاتر اصلی شرکتهای بزرگ کانادائی است. همچنین این شهر به واسطه فرهنگهای مختلف، بسیار پر طراوت و شاهد رویدادهای متعدد است. میتوان گفت: دلیل شهرت به سوئیسی بودن به خاطر تمیزی و امنیت فوق العاده این شهر است، همان عواملی که باعث شده اند، این شهرهمه ساله در بین بهترین شهرهای دنیا برای زندگی کردن قرار بگیرد.

علاوه بر این تورنتو به عنوان بزرگترین شهر کانادا و پنجمین شهر بزرگ آمریکای شمالی، موقعیتهای شغلی بسیاری در صنایع گوناگون را دارا است و به این جهت، اصلی ترین درخواستهای مهاجرت به تورنتو کانادا دلیل اقتصادی داشته اند و برای کار صورت گرفته است.

البته اگر با هر هدفی قصد مهاجرت به تورنتو، اقامت کانادا را دارید هزینه‌های حمل و نقل نیز جزو مقوله هزینه زندگی در تورنتو به حساب می‌آید و کاملا وابسته به وسیله مورد استفاده شماست. در مورد معاملات ملکی خرید خانه یا اجاره ملک در کانادا و یا فروش خانه یا اجاره آن در تورنتو، هزینه های زندگی نسبت به پتانسیل منطقه از نظر سیستم حمل و نقل مورد توجه قرار میگیرد. دسترسی به سیستم حمل و نقل عمومی از ویژگی های تاثیرگذار در افزایش و رشد بازار خرید و فروش و اجارهی ملک و خانه در تورنتو و کانادا است . قیمتهای اجاره مسکن موجود در تورنتو متناسب با فاصله و مسافت مسیرهای سرویس های عمومی نظیر مترو و اتوبوس متغیر است.

مترو تورنتو و سرویس عمومی تورنتو کانادا:

 درباره سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی در مناطق شهری امکان دسترسی به مشاغل مختلف در نقاط دورتر شهر، مراکز اصلی خرید، و همچنین مکان‌های عمومی مورد استفاده شهروندان را به ارمغان می‌آورند. حمل‌ونقل عمومی موجبات دسترسی را برای همه افراد جامعه فارغ از ویژگی‌های دموگرافیک مانند سن یا درآمد مهیا می‌کند. این موارد، و همچنین کاهش ترافیک و آلودگی هوا و مصرف سوخت، باعث شده که حمل‌ونقل عمومی برای شهرنشینان از اهمیت بالایی برخوردار باشد برای مثال: در صورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی در تورنتو، هزینه‌های شما بالطبع بسیار کمتر می‌شود و می‌توانید هزینه زندگی خود در تورنتو را بهینه‌تر سازید. از یک‌سو، مزایای دسترسی راحت‌تر، سریع‌تر، و بیشتر به نقاط شهر می‌تواند موجب افزایش ارزش املاک نزدیک به ایستگاه‌های مترو شود. از سوی دیگر، احداث ایستگاه‌های مترو می‌تواند معایبی هم برای شهروندان ساکن در مجاورت ایستگاه، از جمله شلوغی جمعیت و افزایش آلودگی صوتی، ایجاد کند. اهمیت بررسی اثر ایستگاه مترو بر ارزش املاک مجاور، و به‌طور کلی اثر حمل‌ونقل ریلی بر ارزش دارایی‌های ملکی، موجب جلب توجه خریداران ملک در کانادا و از جمله معاملات خرید و فروش در تورنتو شده است. موارد تاثیرگذار در قیمت آپارتمان خرید و فروش آن بستگی به موقعیت مکانی، نزدیکی به مرکز شهر، ، زمان ساخت، شارژ ماهانه، تسهیلات آپارتمان و همچنین به اندازه سوئیت دارد. و مهم‌ترین آن موقعیت مکانی آپارتمان است. واقع شدن در نزدیکی خیابان‌های اصلی همچون خیابان یانگ، نزدیکی به مترو، و سیستم حمل و نقل عمومی نزدیکی به دانشگاه رایرسون و تورنتو… قطعاً یک ویژگی برتر برای آن آپارتمان محسوب می‌شود.

آپارتمان‌ها ی که دید برج تورنتو را دارند نیز طرفداران خاص خود را دارند. نور آفتاب در شرایط آب و هوایی تورنتو از اهمیت خاصی به ویژه در فصل زمستان برخوردار است. سوئیت‌هایی که به طرف شمال هستند به دلیل آفتاب گیر نبودن شاید زمان بیشتری در بازار بمانند. سوئیت‌هایی که به طرف شرق یا غرب هستند به دلیل نور خوب آفتاب صبح و بعد از ظهر و دید باز معمولاً به قیمت بهتر و زمان کمتر به فروش می‌روند. 

ونکوور:

یک شهر ساحلی و بندرگاهی مهم در کانادا است. که در منطقه لوئرمین‌لند در استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. ونکوور همواره به عنوان یکی از پنج شهر برتر دنیا از لحاظ کیفیت و قابلیت زندگی انتخاب شده‌است. مجله اکونومیست برای پنج سال متوالی ونکوور را در در صدرِ فهرستِ زیست پذیرترین شهرهای دنیا، از لحاظ کیفیت زندگی، و بهترین شهر دنیا برای سکونت برگزیده است. حدود پنجاه درصد از ساکنین شهر ونکوور و حدود چهل و چهار درصد از شهر بزرگتر که شامل خود ونکوور و حومه ی آن می شود از زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی خود برای صحبت استفاده نمی کنند؛ که نشان دهنده تنوع جمعیتی بالا در این شهر است.

از نظر اقلیم جغرافیایی ونکوور یکی از گرم‌ترین شهرهای کانادا در زمستان است. آب‌وهوای ونکوور بر اساس استانداردهای کانادایی معتدل است و در دسته اقلیم اقیانوسی یا ساحل دریایی غربی قرار می‌گیرد. وجه اقتصادی ونکوور نیز قابل توجه است. استان بریتیش کلمبیا به همراه ونکوور یکی از قطبهای مهم اقتصادی کانادا محسوب میشوند. این شهر یکی از بزرگترین مراکز صنعتی کانادا است که اقتصاد بسیار متنوعی دارد. 

ونکوور بزرگترین بندر کانادا را دارا است و درآمد روزانه 200 میلیون دلار حاصل از بارگیری را به خود اختصاص داده است. شرکت MDA (مک دونالد، دتوایلر و شرکاء)، بیش از 1000 نفر را در زمینه فناوری های ماهواره ای و اطلاعاتی در ریچموند مشغول به کار کرده است. شرکت های فن آوری خارجی در ونکوور شامل اریکسون (Ericsson)، آی بی ام (IBM)، اینتل (Intel)، کوداک (Kodak)، مایکروسافت (Microsoft) و نوکیا (Nokia) هستند. اچ اس بی سی (HSBC) دارای دفتر مرکزی در ونکوور است، همانطور که تعداد زیادی از شرکت های معدن کاری و جنگلداری نیز در این شهر فعالیت می کنند.

 از نظر نظام اموزشی در کانادا تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم می‌توانند تا ۲۰ سالگی و تا سقف انتهای دبیرستان از تحصیلات رایگان دولتی استفاده کنند. و ایالت ونکوور دارای سیستم آموزشی دولتی مورد تایید جهان می‌باشد. ونکوور با دو دانشگاه بزرگ و عالی دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) و دانشگاه سایمون فریزر ا که از بهترین دانشگاههای کانادا است. انتخاب بسیاری از مهاجران ایرانی برای زندگی ادامه تحصیل است.


/ 0 نظر / 582 بازدید